strip background

במה מצטיינים שמני עץ הזית

שומנים טובים

השומנים הטובים הינם אבן יסוד בקרומי כל התאים בגוף. הם מהווים חומרי מוצא לבניית הורמונים, ולבניית חומרים נוספים המווסתים את לחץ הדם ומערכת הקרישה. השומנים משמשים כממיסים של חלק מהויטמינים ומסייעים בתהליך ספיגתם במעי ונשיאתם בדם. השומנים מורכבים מסוגים שונים של חומצות שומן, בהן שתיים הנחשבות לחיוניות, אותן הגוף אינו יכול לייצר בעצמו: לינולאית – הנמצאת בצמחים רבים ובשמניהם ואלפא-לינולנית (אומגה 3), שמקורותיה מוגבלים יותר. מאכלים העשירים בשומנים טובים לדוגמא: אגוזים, גרעינים, זרעים, אבוקדו, שמן זית, שמן 'זיתולה',ודגים העשירים באומגה 3, תורמים לתפקודו התקין של הגוף ולמניעת מחלות.

שומנים טובים

 

אומגה 3

אומגה 3

ויטמין E

ויטמין E הוא נוגד חמצון רב עצמה המגן על קרומי התאים בגוף מפני תהליכי חמצון מזיקים, הנגרמים עקב פעילות מוגברת של רדיקלים חופשיים. פעילותו נוגדת החמצון של ויטמין E תורמת להאטה של תהליכי הזדקנות המתרחשים בגוף ולמניעת מחלות. המנה היומית המומלצת של ויטמין E עומדת על 15 מ"ג ליום. מבדיקה שערך לאחרונה משרד הבריאות, נמצא כי גברים בישראל צורכים כ- 80% מן הקצובה היומית המומלצת לויטמין E ונשים צורכות כ- 56% בלבד!

 

צריכה מוגברת של ויטמין E תורמת לשמירה על הלב וכלי הדם:

ויטמין E הוא נוגד-חמצון, הייחודי למניעת חמצון בחלקיקים מסיסי-שומן בגוף, כמו LDL, הלא הוא "הכולסטרול הרע". רמה גבוהה של LDL מחומצן בדם, קשורה לסיכון מוגבר לטרשת עורקים ולמחלות לב וכלי דם. בנוסף, ויטמין E תורם למניעת היווצרותם של קרישי דם בגוף ומתפקד כנוגד קרישה וממיס קרישי דם שנוצרו. היווצרות של קרישי דם גורמת לנזק לכלי הדם העלול להתבטא בהתקף לב או בשבץ. ויטמין E שומר על הלב וכלי הדם גם באמצעות הרחבת כלי דם, באופן המאפשר זרימת דם טובה יותר ומניעת יתר-לחץ-דם.

 

צריכה מוגברת של ויטמין E תורמת לשמירה על המוח:

המוח רגיש במיוחד לתהליכי חמצון מזיקים. אלה נחשבים לשחקנים ראשיים בהתפתחות מחלות המאופיינות בהתדרדרות תפקודית וקוגניטיבית, כמו מחלת אלצהיימר ומחלת דמנציה (שטיון). ויטמין E, כנוגד חמצון תורם להפחתת תהליכי החמצון במוח, ומסייע בשמירה על תפקודו התקין, ובהפחתת הסיכון למחלות המאופיינות בפגיעה בתפקוד הקוגניטיבי.

 

צריכה מוגברת של ויטמיןE תורמת למניעת תהליכים סרטניים בגוף:

תהליכי חמצון מזיקים בגוף גורמים ליצירתם של רדיקלים חופשיים, העלולים לפגוע במבנה הדנ"א (DNA) וכך להביא להיווצרותם של תאי סרטן. יתכן שויטמין E, המונע את ייצורם של הרדיקלים החופשיים, תורם גם להפחתת הסיכון לפגיעה ב-DNA ולהתפתחות תהליכים סרטניים.

 

צריכה מוגברת של ויטמין E תורמת לשמירה על בריאות העור:

ויטמין E מגן על העור מפני נזקי קרינת השמש. קרני השמש האולטרה סגוליות, תורמות להיווצרותם של רדיקלים חופשיים הגורמים נזק לעור, במידה שאינם מנוטרלים. ויטמין E מנטרל את פעילות הרדיקלים החופשיים ותורם לשמירה על גמישות העור, למניעת הזדקנותו ולמניעת היווצרות קמטים.

ויטמין E

נוגדי חימצון

נוגדי החמצון הם מעין "חיילים טובים" הנלחמים בחומרים מזיקים, המכונים רדיקלים חופשיים של חמצן. הרדיקלים החופשיים נוצרים בגוף באופן טבעי כתוצר לוואי של תהליכי החיים בהם מעורב חמצן. אמנם ללא חמצן אין אנו יכולים לשרוד, אך החמצן הוא גם "חרב פיפיות", בצד חיוניותו הוא נוטה להגיב באופן כימי ולפגוע בתאים, בחלבונים, בשומנים חיוניים ובחומר התורשתי (דנ"א). גם בסביבה שלנו נמצאים רדיקלים חופשיים מחמצנים: באוויר מזוהם, בעשן סיגריות, בעת קרינה, בפסולת רעילה ובחומרים כימיים שונים. ללא נטרולם של הרדיקלים החופשיים על ידי "החיילים הטובים" – נוגדי החמצון, תועצם "מתקפת" החמצון שלהם. נזקי חמצון מצטברים תורמים להאצת תהליכי הזדקנות ומחלות לב וכלי דם, סרטן, פגיעה בראייה, פגיעה בזיכרון, בתפקוד המוח ועוד.

נוגדי חימצון

 

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך

  • סיבות טובות לאכול חלבון של טונה לאחר אימון
    אתם מאלו שמביאים טונה לחדר הכושר ואוכלים מיד בסיום האימון ? מכירים כאלו ? החדשות הטובות – יש הרבה סיבות למה אתם ממש צודקים . וגם יש פתרון מהפכני בדיוק לזה! אז בואו נצעד מהתאוריה למעשה – מה מטרת הארוחה…
  • הדיאטה הים תיכונית עושה כבוד לדגים
    הדיאטה הים תיכונית עושה כבוד לדגים לדגים מקום של כבוד בדיאטה ים תיכונית מאוזנת ובריאה , בהנחיות החדשות של משרד הבריאות מומלץ לצרוך 1-2 מנות דג בשבוע .  לפי ההמלצות דגים הם מקור טוב לחומצות שומן אומגה 3 ולכן ההמלצה…
  • שילוב טונה במהלך היום
    כולנו מכירים אותה , את הקופסא העגולה, יודעים לזהות את הריח , את הטעם הפשוט נראה שהיא חלק מהמטבח של כולנו. ללא ספק טונה בקופסא יכולה ללוות אותנו לאורך כל היום ובכל הארוחות . בין אם מדובר בארוחת ערב משפחתית…