הפקת שמני זית בכבישה קרה

 


 

עוד בימי העת העתיקה היווה הזית את אחד משלושת אבות המזון החיוניים בתזונה. ייצורו ופיתוחו במולדתו באגן הים התיכון הצמיחו מסורות עשירות שמהן התפתחה גם תעשיית שמן הזית הענפה של היום.

מאז ראשית ייצור שמן הזית בימי קדם חלו שכלולים מעטים בתהליך הפקתו.
'עץ הזית' שומרת על שיטת הייצור העתיקה הכוללת 3 שלבים עיקריים:

א. ריסוק
ב. כבישה
ג. הפרדה

ריסוק

לאחר רחיצת הזיתים והפרדת העלים והענפים, מרסקים את הזיתים באבני ריחיים כבדות הסבות על בסיס אבן גרניט. בתהליך זה ממצים את מירב השמן מן הפרי, ומגדילים את שטח הפנים על מנת לשפר את תפוקת השמן בשלבי הייצור הבאים. רסק הזיתים מועבר למשטחי מתכת מחוררים לקראת שלב הסחיטה.

כבישה

רסק הזיתים מועבר למשטחי מתכת מחוררים הנערמים אחד על גבי השני, ונלחצים באמצעות מכבש הידראולי כדי להפריד את המוצקים – המכונים "גפת", מן הנוזלים המורכבים משמן ומים ומכונים "מוהל". טמפרטורת הכבישה הינה 37 מעלות והיא נשמרת בקפדנות המבטיחה את איכות השמן.

הפרדה

נוזלי הכבישה שניגרו אל תחתית המכבש מופרדים באמצעות צנטריפוגה המבוססת על העקרון הפיזיקלי לפיו שמן קל ממים, ועל כן צף מעליהם. הצנטריפוגה מסתובבת במהירות ומפרידה את השמן הטהור מן המים הכבדים ממנו, והוא מסונן שנית ונארז בבקבוקים.

'שמני זית עץ הזית מכבישה קרה' מיוצרים בשיטה ייחודית המווסתת את שלבי הייצור בהתאם לזני הזיתים השונים ומאפייני הטעם, הריח והצבע של כל אחד מהם, ומבטיחה בכך שמן זית איכותי כבר למעלה ממאה שנים.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך

  • סיבות טובות לאכול חלבון של טונה לאחר אימון
    אתם מאלו שמביאים טונה לחדר הכושר ואוכלים מיד בסיום האימון ? מכירים כאלו ? החדשות הטובות – יש הרבה סיבות למה אתם ממש צודקים . וגם יש פתרון מהפכני בדיוק לזה! אז בואו נצעד מהתאוריה למעשה – מה מטרת הארוחה…
  • הדיאטה הים תיכונית עושה כבוד לדגים
    הדיאטה הים תיכונית עושה כבוד לדגים לדגים מקום של כבוד בדיאטה ים תיכונית מאוזנת ובריאה , בהנחיות החדשות של משרד הבריאות מומלץ לצרוך 1-2 מנות דג בשבוע .  לפי ההמלצות דגים הם מקור טוב לחומצות שומן אומגה 3 ולכן ההמלצה…
  • שילוב טונה במהלך היום
    כולנו מכירים אותה , את הקופסא העגולה, יודעים לזהות את הריח , את הטעם הפשוט נראה שהיא חלק מהמטבח של כולנו. ללא ספק טונה בקופסא יכולה ללוות אותנו לאורך כל היום ובכל הארוחות . בין אם מדובר בארוחת ערב משפחתית…