הדיאטה הים תיכונית עושה כבוד לדגים

הדיאטה הים תיכונית עושה כבוד לדגים

לדגים מקום של כבוד בדיאטה ים תיכונית מאוזנת ובריאה , בהנחיות החדשות של משרד הבריאות מומלץ לצרוך 1-2 מנות דג בשבוע .  לפי ההמלצות דגים הם מקור טוב לחומצות שומן אומגה 3 ולכן ההמלצה היא היא לצריכת דגי ים עם תכולת שומן בינונית עד גבוהה כמו סלמון וטונה .

משרד הבריאות בישראל רענן ב2017 את ההמלצות התזונתיות , המלצות משרד הבריאות לאוכלוסיה מבוססות על דפוסי אכילה ים תיכוניים . הדיאטה ים תיכונית שהוכחה כתורמת למניעת מחלות לב וכלי דם ,יתר לחץ דם,סוכרת,סוגי סרטן שונים ועוד

קצת בריאות : מחקרים רבים הראו את יתרונותיה של הדיאטה הים תיכונית כתורמת למניעת מחלות לב וכלי דם ,יתר לחץ דם,סוכרת,סוגי סרטן שונים ועוד. הדיאטה הים תיכונית נקשרה גם לאריכות ימים, הגנה מפני תסמונת מטבולית, אלצהיימר ,סיכון להשמנה ולתמותה ,כמו כן נקשרה לתפקוד פיזי וקוגניטיבי טוב יותר בקשישים ולעוד מספר תוצאות בריאות חיוביות.

האם  אפשר להסביר את יתרונות הדיאטה ?

כמו בכל תחום החוקרים מתקשים להצביע על מנגנון חד משמעי וטוענים כי נדרשים מחקרים נוספים ,כנראה  הרכב השומן בדיאטה משחק תפקיד משמעותי– בדגש על שמן זית בכבישה קרה וחומצת שומן אלפא-לינולאית (אומגה 3 ).

מה כוללת הדיאטה הים תיכונית לפי משרד הבריאות:

 • ירקות ופירות מסוגים שונים ,רצוי במגוון צבעים (לפחות 5 ביום)
 • קטניות ודגנים מלאים ,לחם מקמח מלא
 • שמן מהצומח עם עדיפות לשמן זית . שמן זית צריך להוות את המקור העיקרי לשומן בתפריט .
 • אגוזים וזרעים – עדיף לא קלויים ולא ממלוחים
 • דגים - מומלץ לצרוך 1-2 מנות דג בשבוע .  לפי ההמלצות דגים הם מקור טוב לחומצות שומן אומגה 3 ולכן ההמלצה היא היא לצריכת דגי ים עם תכולת שומן בינונית עד גבוהה כמו סלמון וטונה .
 • חלקים רזים של עוף הודו ובשר , מוצרי חלב .

קצת על צריכת דגים בכלל ועל טונה בפרט  :

 • שילוב דגים בתפריט היומי טוב ללבמחקרים רבים מראים אכילת דגים קשורה להפחתת הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם ובשבץ מוחי כנראה בזכות תכולת האומגה 3 בהם .
 • לדג הטונה הרכב חומצות שומן המסייעות לשמירה על בריאות הלב . הדג גם מכיל חלבון בעל ערך ביולוגי גבוה ושלל ויטמינים ומינרלים החיוניים לבריאות תקינה .
 • טונה בקופסא היא הזדמנות מצוינת להגברת צריכת הדגים
 • דגים מהווים חלק חשוב בהמלצות לתזונה נכונה ובריאה עבור ילדים. דג הטונה עשיר בחלבון איכותי ומהווה מקור טוב לויטמינים ומינרלים רבים מעבר ליתרונותיה הבריאותיים של אומגה 3 אצל  ילדים חשובה מאוד לגדילה והתפתחות .אל תניחו כי "ילדים לא אוהבים דגים" נסו,הציעו,הגישו ותופתעו. טונה מתאימה במיוחד לילדים כיוון שאין חשש לעצמות .

טונה בשמן זית  של  עץ הזית משלבת שני מזונות חשובים ובולטים בתזונה הים תיכונית .

בטונה בשמן זית של עץ הזית כמות הנתרן (מלח ) קטנה משמעותית לעומת מתחרה עיקרי בקטגוריה .

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך

 • סיבות טובות לאכול חלבון של טונה לאחר אימון
  אתם מאלו שמביאים טונה לחדר הכושר ואוכלים מיד בסיום האימון ? מכירים כאלו ? החדשות הטובות – יש הרבה סיבות למה אתם ממש צודקים . וגם יש פתרון מהפכני בדיוק לזה! אז בואו נצעד מהתאוריה למעשה – מה מטרת הארוחה…
 • הדיאטה הים תיכונית עושה כבוד לדגים
  הדיאטה הים תיכונית עושה כבוד לדגים לדגים מקום של כבוד בדיאטה ים תיכונית מאוזנת ובריאה , בהנחיות החדשות של משרד הבריאות מומלץ לצרוך 1-2 מנות דג בשבוע .  לפי ההמלצות דגים הם מקור טוב לחומצות שומן אומגה 3 ולכן ההמלצה…
 • שילוב טונה במהלך היום
  כולנו מכירים אותה , את הקופסא העגולה, יודעים לזהות את הריח , את הטעם הפשוט נראה שהיא חלק מהמטבח של כולנו. ללא ספק טונה בקופסא יכולה ללוות אותנו לאורך כל היום ובכל הארוחות . בין אם מדובר בארוחת ערב משפחתית…