במה מצטיינים שמני עץ הזית

דף הבית / במה מצטיינים שמני עץ הזית

שומנים טובים

השומנים הטובים הינם אבן יסוד בקרומי כל התאים בגוף. השומנים משמשים כממיסים של חלק מהויטמינים ומסייעים בתהליך ספיגתם במעי ונשיאתם בדם. השומנים מורכבים מסוגים שונים של חומצות שומן, בהן שתיים הנחשבות לחיוניות, אותן הגוף אינו יכול לייצר בעצמו: לינולאית – הנמצאת בצמחים רבים ובשמניהם ואלפא-לינולנית (אומגה 3), שמקורותיה מוגבלים יותר. מאכלים העשירים בשומנים טובים לדוגמא: אגוזים, גרעינים, זרעים, אבוקדו, שמן זית, שמן 'זיתולה',ודגים העשירים באומגה 3.

אומגה 3

אומגה 3

שמנים צמחיים מספקים גם חומצות שומן מסוג אומגה 3 ואומגה 6. מבין שני הסוגים, חומצות שומן אומגה 3 הן החסרות בתפריט המערבי. כדי להעשיר את התפריט באומגה 3 ולאזן את היחס בין אומגה 3 לאומגה 6 מומלץ להשתמש בשמנים המועשרים באומגה 3. לחומצות שומן מסוג אומגה 3 השפעות בריאותיות רבות.

ויטמין E

ויטמין E הוא נוגד חמצון רב עצמה המגן על קרומי התאים בגוף מפני תהליכי חמצון מזיקים, הנגרמים עקב פעילות מוגברת של רדיקלים חופשיים. המנה היומית המומלצת של ויטמין E עומדת על 15 מ"ג ליום. מבדיקה שערך לאחרונה משרד הבריאות, נמצא כי גברים בישראל צורכים כ- 80% מן הקצובה היומית המומלצת לויטמין E ונשים צורכות כ- 56% בלבד!

ויטמין E1

נוגדי חימצון

נוגדי החמצון הם מעין "חיילים טובים" הנלחמים בחומרים מזיקים, המכונים רדיקלים חופשיים של חמצן. הרדיקלים החופשיים נוצרים בגוף באופן טבעי כתוצר לוואי של תהליכי החיים בהם מעורב חמצן. אמנם ללא חמצן אין אנו יכולים לשרוד, אך החמצן הוא גם "חרב פיפיות", בצד חיוניותו הוא נוטה להגיב באופן כימי ולפגוע בתאים, בחלבונים, בשומנים חיוניים ובחומר התורשתי (דנ"א). גם בסביבה שלנו נמצאים רדיקלים חופשיים מחמצנים: באוויר מזוהם, בעשן סיגריות, בעת קרינה, בפסולת רעילה ובחומרים כימיים שונים. ללא נטרולם של הרדיקלים החופשיים על ידי "החיילים הטובים" – נוגדי החמצון, תועצם "מתקפת" החמצון שלהם.